سلامت مو, مقالات

آیا موی سفید دوباره تیره می شود؟

آیا موی سفید دوباره تیره می شود؟

سفید شدن مو دلایل مختلفی دارد و تیره شدن مجدد آن بسته به دلیل سفید شدن، می تواند ممکن یا نا ممکن باشد.

سفید شدن مو دلایل مختلفی دارد. در این نوشته هم به دلایل سفید شدن مو می پردازیم و هم پاسخ این سوال که آیا مو بعد از سفید شدن امکان بازگشت به قبل از سفیدی و رنگ طبیعی خود را دارد یا خیر.

برای پاسخ به این سوال علاوه بر بررسی علمی موضوع، از تجربیات حرفه ای خود به عنوان یک متخصص سلامت و زیبایی مو که سالها موی افراد بسیار زیادی را بررسی کرده ام، استفاده می کنم.

۱. افزایش سن

با بالا رفتن سن تقویمی فرد، مادر هر تار مو که وظیفه ی متولد کردن و رشد مو را بر عهده دارد، همانند باقی سلول های بدن، ضعیف تر شده و به مرور موی ضعیف تر و بدون رنگدانه ای متولد و رشد می دهد. به طور معمول مو از سن ۳۵ سالگی شروع به سفید شدن می کند و با بالا رفتن سن این روند سریع تر می شود.

۲. ژنتیک

ژنتیک نقش بسیار مهمی هم برای شروع سن سفید شدن مو و هم مدل و فرم سفید شدن آن (تار به تار یا تکه ای) دارد. افرادی که ژن سفیدی زودرس دارند در سن پایین موهایشان سفید می شود.

۳. سبک زندگی

سبک زندگی شامل بخش های مهمی مثل تغذیه، خواب، ورزش، تنظیم بودن هورمون، آرامش روان، استفاده از مواد شیمیایی برای مو و…

عوامل مربوط به سبک زندگی عواملی هستند که فارغ از گذر زمان و ژنتیک، تغییر و بالا رفتن سن بیولوژیکی بدن می شوند و همین موضوع باعث می شود بدن و همچنین مادر مو، توان بازسازی و رشد کامل و طبیعی خود را نداشته باشد.

بدن ما هر لحظه در حال از دست دادن سلول و جایگزین کردن سلول دیگر است. در واقع بدن دائم در حال بازسازی و نوسازی خود است. حال ما با سبک زندگی درست خود می توانیم به بدن خود کمک کرده تا سلولهای قویتری جایگزین کند و همچنین با سبک زندگی نادرست، بدن ما ضعیفتر شده و سلولهایی با توان کمتر جایگزین می کند.

تغذیه مناسب یعنی استفاده از خوردنی ها و نوشیدنی هایی که علاوه بر داشتن مواد مغذی و مقوی و ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن، مواد ناسالم و مضر به بدن نرساند.

به مبحث تغذیه ی مناسب و نامناسب برای مو در مقاله ای جداگانه می پردازیم.

 ۴. خواب

کیفیت و کمیت خواب هر دو برای سلامتی بدن و همچنین مو بسیار مهم هستند.

در زمان خواب هورمون رشد که مسئول بازسازی بدن است بیشتر ترشح می شود و اگر ما خواب با کیفیت و همچنین زمان خواب کافی نداشته باشیم در واقع به بدن خود فرصت بازسازی کامل نداده و به مرور باعث بالا رفتن سن بیولوژیکی بدن خود می شویم. یکی از اثرات بالا رفتن سن بیولوژیکی، رشد موی بدون رنگدانه یعنی سفید شدن مو است.

معمولا ۸ ساعت خواب برای یک فرد بالغ کافی و زمان مناسب آن از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح است.

همچنین خواب با کیفیت، خوابی عمیق در مکانی آرام و تاریک است.

۵. آرامش

تجربه زندگی بدون استرس و اضطراب و در آرامش باعث می شود هورمون رشد در بدن به میزان کافی و مناسب ترشح شود و بدن و همچنین مو به صورت دائمی بازسازی شود.

ولی سبک زندگی امروزه و داشتن اضطراب و استرس و فشارهای عصبی بالا و دائمی، باعث از بین رفتن سبک زندگی سالم شده و سفید شدن مو کمترین اثر آن در بدن است!

۶. حمله های عصبی

گاهی سبک زندگی فرد آرام و بدون استرس است ولی از دست دادن یا مرگ عزیزی یا یک اتفاق غیر منتظره و ناراحت کننده کاری و…. باعث حمله ی عصبی شده است. یکی از اثرات این حمله ی عصبی می تواند سفید شدن ناگهانی موی فرد باشد. که معمولا این سفید شدن مو به صورت تکه ای (یا سکه ای) اتفاق می افتد.

۷. ورزش

یکی از عوامل مهم داشتن بدن و همچنین موی سالم، ورزش کردن روزانه یا روتین است. در زمان ورزش، گردش خون در بدن بالا رفته و همین باعث رساندن مواد مغذی به مادر مو می شود. در نتیجه مادر مو، که همانطور که اشاره شد، وظیفه ی متولد کردن و همچنین رشد مو را برعهده دارد، می تواند موی سالمتر و قوی تری را متولد کرده و رشد دهد.

۸. استفاده از مواد شیمیایی برای مو

منظور از استفاده از مواد شیمیایی، استفاده کردن از رنگ و دکلره است.

این موضوع به میزان زیادی وابسته به فردی است که برای زیبایی موهای خود به او مراجعه می کنید. اگر آرایشگر موهای شما، متخصص و متبحر باشد و در تمام پروسه ی عملیات شیمیایی (مخصوصا عملیات شیمیایی که روی پوست سر انجام می شود) در پی حفظ سلامت موی شما باشد و از مواد و محصولات شیمیایی با کیفیت و مناسب مو و پوست سر شما استفاده کند این بخش برای سلامت و همچنین سفید شدن موهای شما تاثیر منفی نخواهد داشت.

ولی استفاده از مواد نامناسب و بدون کیفیت برای مو و همچنین انجام تکنیک نامناسب در زمان عملیات شیمیایی (مخصوصا بر روی پوست سر) باعث ضعیف شدن مادر مو می شود که در نتیجه سن بیولوژیکی آن بالا رفته و موی ضعیف تر و همچنین موی بدون رنگدانه و سفید متولد و رشد می دهد.

۹. هورمون

تنظیم نبودن هورمون های بدن، معمولا همراه با ریزش مو، تغییر ضخامت مو و همچنین سفید شدن آن است.

توجه به این بخش بدن و متعادل نگه داشتن هورمونها علاوه بر سلامتی بدن، روی زیبایی مو هم تاثیر مثبت خواهد داشت.

عوامل سبک زندگی بیشتر از مواردی است که در این مقاله عنوان شد، ولی خوب است بدانیم که سبک زندگی سالم علاوه بر سلامت جسم و روانمان، باعث زیبایی و جوان ماندن بیشتر پوست و موی ما خواهد شد.

حال جواب سوال اینکه آیا مویی که سفید شده دوباره تیره می شود یا خیر؟

بله، در بعضی از موارد سفید شدن مو، امکان اینکه دوباره مادر مو توان تولید رنگدانه و پیگمنت رنگی داشته باشد و مویی با رنگدانه متولد کرده و رشد دهد، هست.

 

چه نوع سفیدی مو؟

سفیدی مویی که بخاطر سبک زندگی ایجاد شده باشد.

مثل:

تغدیه نامناسب، (هم نوع غذا و هم کیفیت آن که حاوی ویتامینها و املاح معدنی مورد نیاز بدن و مو نباشد.)

مصرف زیاد مشروبات الکلی،

خواب ناکافی یا بی کیفیت یا سطحی،

حمله و فشارهای عصبی،

اضطراب و استرس مداوم،

و….

در تمام سالهای کار حرفه ای خود که موی افراد بسیار زیادی را بررسی کرده ام، به تجربه می توانم بگویم، معمولا افراد با درست کردن تغذیه و بهتر کردن کیفیت خواب خود کمک بزرگی به بدن و موهای خود کرده و روند سفیدی زودرس خود را متوقف و حتی مو شروع به دوباره سازی خود و تولید پیگمنت رنگی کرده است.

مرگ یا از دست دادن عزیز یکی از مهمترین عوامل سفید شدن زودرس افراد بوده که با گذر زمان و تسکین درد و ایجاد آرامش در زندگی، مو دوباره به حالت طبیعی خود برگشته و موهای سفید شده در زمان رشد مجدد با رنگدانه از پوست سر خارج شده اند.

اضطراب و استرس مداوم که معمولا بخاطر شرایط زندگی امروزه، کار، رقابت، کنکور و… معمولا جز جداشدنی زندگی شده، عامل بزرگی برای سفیدی مو است ولی من موی افراد زیادی را در طول این سالها مشاهده کرده ام که با کم کردن استرس زندگی خود (مثل تغییر شغل یا حذف آدمهای نامناسب زندگیشان) دوباره تیره و از میزان سفیدی موهای آنها کم شده است.

در زندگی شخصی خود نیز کاملا این موضوع را تجربه کردم. در سال اول پاندمیک و شروع قرنطینه ها، بخاطر تغییر زمان خواب و در نتیجه پایین آمدن کیفیت خواب و همچنین عواملی مثل اضطراب و استرس شاهد سفید شدن بسیاری از تار موهایم بودم ولی با تغییر سبک زندگی خود و انتخاب سبک زندگی سالم و آرامش بخش، خیلی زود دوباره موی من با رنگ دانه و پیگمنت رنگی طبیعی رشد کرد و من دوباره به صورت طبیعی موهایی با رنگ طبیعی خود را تجربه کردم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *