رخشا غلامی

مدرس و متخصص سلامت و زیبایی مو

دوره‌های آموزشیمقالات

من رخشا غلامی هستم، مدرس و متخصص سلامت و زیبایی مو...

نه، اجازه بدید این طوری شروع کنم:

از بچگی هر کسی از من می پرسید میخوای چیکاره بشی؟ میگفتم آرایشگاه!

الگوم بانو اوشین بودند و خب خدا را شکر فیلم سانسور شده در ایران پخش شد و من ایشان را در عالم کودکی به عنوان یک آرایشگر موفق قبول داشتم و ظاهراً سرلوحه‌ی زندگی‌ام قرار داده بودم!

همیشه لوازم آرایش مامانم نابود بود، چون یا داشتم فرش‌های خانه را با آنها رنگ می‌کردم یا صورت مادر جان را آرایش.

ولی این جریان زیاد طول نکشید و وقتی پا به مدرسه گذاشتم ظاهرا الگوی زندگی‌ام تغییر کرد و کتاب و درس شد تمام زندگی‌ام. دوران ۱۲ سال تحصیل مدرسه که تمام شد، من بعد کنکور (یه زمانی کنکور و قبولی در آن یعنی شاخ غول شکوندن) وارد دانشگاه شدم.

بعد از ۴ سال تحصیل، به عنوان یک مهندس فناوری اطلاعات (IT)  پا به عرصه ی کار گذاشتم و همزمان دوباره شروع کردم به تحصیل، این بار در مقطع ارشد مهندسی IT، گرایش تجارت الکترونیک (EC).

با اینکه رشته‌ی تحصیلی‌ام را بسیار دوست داشتم و همیشه از کوچکترین کدنویسی، چه آنلاین چه آفلاین لذت می‌بردم ولی کار کردن به عنوان یک پرسنل برای من اصلاً خوشایند نبود.

در همان اوایل جوانی متوجه شدم من آدم کارمند بودن نیستم،

با حقوق سر ماه و کم، سازگار نیستم،

و خیلی موضوعات دیگر که باعث شد من به فکر کار مستقل برای خود، باشم.

تحصیل در رشته‌ی تجارت الکترونیک به من ایده‌های بسیار زیادی داد که بتوانم کسب و کار خود را داشته باشم و البته این برای زمانی است که کامپیوتر و اینترنت مثل سالهای اخیر در دسترس همه نبود و گوشی‌های هوشمند یک توهمی بزرگ بود!

در این مقطع زندگی ناخودآگاه‌ام دست به عمل زد و تمام دنیا دست به دست هم دادند و به رویای کودکی‌ام یعنی آرایشگاه جامعه عمل پوشاندند.

از سال ۱۳۸۹ وارد حرفه‌ی آرایش و پیراش شدم و بهتر است بگویم دنیای منطقی مهندسی را کمی به عقب هُل دادم و وارد دنیای هنر شدم.

رخشا غلامی

از اینجا داستان یادگیری این هنر شروع می‌شود که همزمان با انجام کارهای پایان نامه‌ی ارشدم بود.

یادم است قصد داشتم دوره‌ی مقدماتی آرایش و پیرایش را در شهری که در آن زمان ساکن بودم بگذرانم و بعد برای دوره‌های پیشرفته‌تر راهی تهران شوم ولی متاسفانه با تمام احترام هیچ آموزشگاه یا مرکز آموزشی را پیدا نکردم که هنر آرایشگری را صرفا محدود به میکاپ نداند!

مثلاً اگر از رنگ و دکلره می پرسیدم از میکاپ و لوازم آرایشی برایم توضیح می دادند!

به همین دلیل تصمیم گرفتم با توجه به اینکه هم محل تحصیلات دانشگاهی‌ام در تهران است و هم موقعیت آموزش دیدن در حوزه‌ی آرایش و پیرایش در تهران برایم مهیاست، به این شهر مهاجرت کنم.

برای یادگیری این هنر در یکی از بهترین آموزشگاه‌های تهران ثبت نام کردم و به تدریج تمام دوره‌های آرایش و پیرایش را از مقدماتی تا پیشرفته گذراندم.

دوره‌های فنی و حرفه‌ای از جمله

آرایش و پیرایش، (دوره مقدماتی)

پیرایشگر ابرو و صورت،

پیرایشگر مو، (هیرکات)

کار با مواد‌ و محصولات شیمیایی، (رنگ مو، لایت، دکلره و فر و…)

آرایشگر ناخن، (کاشت ناخن، مانیکور، پدیکور و…)

آرایشگر مو، (استایلینگ مو)

متعادل‌سازی چهره، (گریم و میکاپ)

پداگوژی (مربیگری)

و مدیر آموزشگاه

را گذراندم.

و همچنین دوره های رنگ، لایت و تراپی مو و هیرکات را با لایسنس و استاندارهای شرکت شوارتسکف آلمان که جز معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین برندها در حوزه‌ی زیبایی و سلامت مو است، گذراندم و مدرک آن را بعد از چند مرحله آزمون، کسب کردم.

بخشی از تصویر مدارکم را در پایین همین صفحه گذاشته‌ام.

مهمتر از عنوان کردن حالت گزارشی، از دوره‌هایی که گذراندم،  این است که من هر کدام از این دوره‌ها را چند بار ثبت نام و شرکت کردم و بارها و بارها جلسات آموزشی‌ام را تکرار کردم تا بهتر و بیشتر یاد بگیرم.

همه‌ی ما می دانیم که وقتی شروع به یادگیری موضوع جدیدی (حال در حوزه‌ی هنری، علمی یا ورزشی و…) می‌کنیم، در هر بار مواجه، بخشی از آن را یاد گرفته و توانایی انجام دادن آن را خواهیم داشت، حتی اگر استاد یا مربی تمام نکات و موضوعات را گفته باشد. تنها آموزش دیدن و تمرین مداوم در هر حوزه‌ای می تواند به مرور باعث حرفه‌ای شدن فرد در آن حوزه شود.

بعد از صرف زمان کافی و مناسب در این حوزه و گذراندن دوره‌ی مربیگری (پداگوژی) و مدیریت آموزشگاه، به صورت رسمی از طرف اداره فنی و حرفه‌ای اول به عنوان کمک مربی و بعد مربی و مدیر در همان آموزشگاه مشغول به کار شدم و همچنین به مراجعه‌کنندگان سالن هم خدمات زیبایی ارائه می‌دادم.

چند سال کار کردن در آموزشگاه و سالن زیبایی باعث شد تجربه و تخصص‌ام هم در اجرا و هم در آموزش در این حوزه بیشتر شود و همچنین بعد از کار کردن برای افراد متعدد در حوزه‌های مختلف آرایش و پیرایش متوجه شدم، حوزه‌ی مورد علاقه‌ی من رنگ و لایت و سلامت مو است و البته استعداد و مهارت بسیار بالایی در زمینه‌ی کوتاهی مو (هیرکات) دارم.

سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفتم محیط کاری خود را تغییر داده و تنها به عنوان یک متخصص سلامت و زیبایی مو مشغول به کار شوم. شروع کردم به تست دادن برای سالن‌های شناخته شده و معتبری که نیرو می‌خواستند و به جرات می‌توانم بگویم که تمامی سالن‌هایی که به آنها مراجعه کرده بودم، اعلام همکاری کردن ولی من برای انتخاب محل کارم معیارهای زیادی داشتم.

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب سالن، علاوه بر کسب درآمد، محیط امن و سالم آنجا بود.

خیلی زود در یک سالن با سابقه‌ی بالا و مدیریت عالی مشغول به کار شدم و در مدت کوتاهی، افراد زیادی به عنوان مشتری ثابت خدمات سلامت و زیبایی موی من شدند.

به مدت ۴ سال در آن محیط دوست داشتنی از کارم، هنرم و معاشرت با افرادی که به من اعتماد می‌کردند و سلامت و زیبایی موهای خود را به من می‌سپردن، لذت بردم.

در تمام این سالها  هر مواد مصرفی جدید و یا تکنیک جدید به عرصه‌ی مد و زیبایی مو معرفی می‌شد، را یاد گرفته و اجرا می‌کردم.

به اطمینان می‌توانم بگویم همان آموزش دیدن درست و اصولی اولیه و پایه و بعد مداومت و آموزش‌های پیشرفته‌ی بعد از آن به من کمک کرد خیلی راحت هر تکنیک جدید را یاد بگیرم.

و خوب است بدانید با اینکه من حرفه‌ای وارد این حوزه‌ی کاری شدم ولی همیشه انجام کار بر روی هر مویی برای من دنیای جدید بود و با هر بار کار کردن حرفه‌ای‌تر و متخصص‌تر می شدم و بعد از یک زمانی دیگر احساس کردم این فقط یک تخصص نیست، من هر بار هنرمندانه یک اثر خلق می کنم.

شاید فکر کنید دارم از خودم تعریف می‌کنم ولی وقتی شما هم پا به این عرصه‌ی زیبا بگذارید و در این راه ادامه دهید، کاملا پی به حرف‌های من می‌برید. شما هم بعد از خلق زیبایی و دیدن رضایت مشتری با تمام وجودش کم‌کم به هنرتان پی خواهید برد و خود را یک هنرمند خواهید دانست.

همانطور که پیشتر گفتم، من دوره‌ی پیشگیری از آسیب مو و درمان آن را با مواد مصرفی و استانداردهای شرکت شوارتسکف آلمان گذرانده بودم و این علم هر سال پیشرفت کرد و من بخاطر علاقه بالا به حفظ سلامت مو و درمان موهای آسیب دیده دائم خود را در این حوزه آپدیت کردم و دوره‌های مربوط به تراپی مو را به صورت حرفه‌ای گذارندم و هر زمان مواد یا دستگاه برای درمان بهتر ارائه می‌شد، تهیه کرده و سطح کیفیت کاری خود را ارتقا می دادم.

سال ۱۳۹۸ در کارم مستقل شدم و در محیطی کاملا مطابق خواسته‌هایم، کارم را با مشتری‌های عزیزم ادامه دادم تا الان.

و همینطور بعد از مستقل شدن و داشتن فضای کافی تمامی دستگاه های مربوط به تراپی مو را با بالاترین کیفیت و کارایی برای ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگانم تهیه کردم.

سال ۱۳۹۹ به فکر این افتادم که سال‌ها تجربه و تخصص خود را در قالب دور‌ه‌ی آموزشی آنلاین ارائه دهم. در این زمان بود که علم و دانش من در حوزه‌ی مهندسی IT  و تجارت الکترونیک به کمکم آمدند تا دنیای هنر و منطق را با هم تلفیق کنم و بهترین را ارائه دهم.

به شدت علاقه داشتم دوره‌ای ارائه دهم که فقط صرفا کلی گویی و گفتن یک سری اطلاعات که ممکن است حتی با یک سرچ ساده‌ی گوگل یا خواندن یک  کتاب هم بدست بیاید، نباشد.

در این دوره از تجربیات کار کردنم برای بیش از صدها مراجعه کننده‌ی سالهایم گفتم. از دنیای هر مو و چالش‌هایی که در زمان کار کردن با آن مواجه شدم و راه حل های آن.

برای ضبط قسمت‌های عملی دوره با اجازه و رضایت مراجعه‌کنندگانم از تمام زمان پروسه‌ی کاریشان فیلم‌برداری کردم تا فردی که علاقه دارد وارد این حوزه‌ی کاری شود تمام مراحل کار برای مشتری را از مشاوره تا استایلینگ آخر کار را همراه من ببیند.

همین جا از تمام عزیزانی که به من اطمینان کردند و اجازه‌ی فیلم برداری از پروسه‌ی کاریشان را دادند صمیمانه سپاسگزاری می کنم و قدردان لطف بزرگشان برای یاری به گسترش این علم و هنر هستم.

و البته با اطمینان خاطر می‌گویم هیچگونه صورت یا چهره‌ی این عزیزان در این دوره نمایش داده نشده و حریم شخصی افراد کاملا حفظ شده است.

همچنین برای ضبط دوره به گذشته‌ی خود فکر کردم، به زمانی که برای دسترسی به یک آموزش درست و اصولی مجبور به مهاجرت کردن شدم و همچنین زمان زیادی را هر روز در ترافیک برای رسیدن به آموزشگاه مناسب سپری می‌کردم. به زمان و پولی که برای تکرار آموزش دیدنم پرداختم. همه‌ی آنها برای من بسیار ارزشمند بودند و نتیجه ی سرمایه‌گذاری‌ام خیلی زود در زندگی‌ام نمایان شده بود ولی دوست داشتم حال که تکنولوژی پیشرفت کرده و دسترسی به اینترنت  به راحتی در هر جایی از این کره‌ی خاکی امکان پذیر است، دوره‌ای طراحی کنم که هر فردی که به این حوزه علاقه دارد یا قصد کسب درآمد از این حرفه را دارد فارغ از اینکه در کجا زندگی می‌کند، بدون رفت و آمد و هزینه‌ی زمانی بالا، به آموزش درست و کامل و اصولی دسترسی داشته باشد و بدون نیاز به تکرار ثبت نام در دوره و پرداخت مجدد هزینه‌ی آن قادر به تکرار آموزش‌ها باشد و بهتر و عمیقتر این علم و هنر را بیاموزد.

معرفی‌ام بسیار طولانی شد ولی دوست داشتم بدانید چه فردی با چه رزومه‌ی کاری و حرفه‌ای و تحصیلی و با چه رویکردی این وب سایت را راه‌اندازی کرده است و دوره‌ها و آموزش‌هایی که در این وب سایت در اختیار شما قرار گرفته توسط چه کسی ارائه شده است.

با یقین و اطمینان خاطر می‌توانم بگویم همراه شدن با دوره‌های من و انجام تمرینات و مداومت در آنها، به راحتی هر فردی را تبدیل به یک متخصص حرفه‌ای رنگ و لایت و سلامت مو می‌کند و در نهایت فرد یک هنر را تجربه و زندگی کرده و کسب درآمد از اثر آن هنر، بسیار لذت بخش خواهد بود.

مدارک و گواهینامه ها

رخشا غلامی

مدرس و متخصص سلامت و زیبایی مو

دوره تخصصی رنگ و لایت - بخش لایت با کلاه

دوره ی تخصصی رنگ و لایت - بخش دوم

دوره ی تخصصی رنگ و لایت - بخش اول